Jsem Alena W. Hrubá a společně s manželem Milošem jsme se rozhodli opustit městský život a věnovat se naší tvorbě, která je pro nás nejen vášní, ale také způsobem života. V roce 2015 jsme založili malý rodinný ateliér.
Má vize je spolutvořit a sdílet inspiraci, zhmotňovat krásu z neviditelných světů a tím obohacovat ten náš. Propojovat umění s hlubokou moudrostí přírody a s pokorou vnášet ducha do hmoty. A ještě se z toho radovat. :)
Naše dílna a zároveň domov se nachází ve vesničce Evaň (původně Eiwan) nad Libochovicemi, ve staré kulturní krajině. Tady, v blízkosti řeky Ohře, obklopeni nádhernou přírodou blízkého Středohoří, nacházíme nekonečný zdroj inspirace pro naše umělecké projekty.
V současné době už Miloš v rámci ateliéru nepůsobí, aktuálně se věnuje kromě svého běžného zaměstnání především hudebním projektům v kapele Mea, kterou založil. Jeho podpora a tvořivá povaha jsou ale stále neoddělitelnou součástí společné cesty.
♣Máme spolu úžasného desetiletého syna a v celku normální život na vesnici. ♣
CO NABÍZÍM? Můžete si u nás prohlédnout a zakoupit umělecké předměty, které sama vyrábím nebo se zúčastnit některého tvůrčích workshopů, na kterých si sami nebo ve skupince pod mým vedením vytvoříte v příjemné domácí atmosféře něco vlastnoručně.
KDE NÁS NAJDETE? Ve starém domě ve vesnici Evaň nad městečkem Libochovice na prahu Českého středohoří. Adresa a kontakt zde. Pokud rádi chodíte na výlety a objevujete nová místa, podívejte se na mé tipy, co vidět v okolí.
PŘÍBĚH ATELIÉRU EIWAN
Celý příběh se začal odvíjet v roce 2012, kdy jsme s manželem opustili město a koupili náš dům – tehdy ruinu v neznámé vesničce Evaň. Já opustila i svou učitelskou „kariéru“ a zanedlouho se vrhla do mateřství a neznáma. Začali jsme s rekonstrukcí bydlení i s objevováním kouzla blízkého okolí. A právě tyto skutečnosti byly tím, co nás brzy nejvíc inspirovalo k tvorbě:
Rekonstrukce domu a kouzlo materiálu. Opuka. Svícny, misky a pískovcová napajedla
Celá ves Evaň je postavena na opuce a z opuky – z usazeného nazlátlého měkkého kamene, který předkové získávali z lomů v bezprostřední blízkosti. Je to nádherný a tvárný materiál, který vám evokuje pocit jakéhosi tepla a bezpečí. Když jsme při opravách bourali zdi našeho domu, brzy jsme si všimli, jak hezky se tento kámen opracovává a jak je ve své obyčejnosti vlastně úplně výjimečný (krásou, kresbou, dostupností). Tak začaly vznikat první výrobky – opukové kamenné svícny a mističky. Flexa, kamenické nářadí, prach a spousta radosti i neúspěšných pokusů. Postupně se do repertoáru zařadil i pískovec a jeho možnosti. Miloš začal vyrábět pískovcová napajedla a první reliéfy s keltskými motivy do zahrady.
Řeka Ohře a „Létající kameny“
Pár kilometrů odtud protéká řeka Ohře, která spolu s geologickými zlomy tvaruje charakter místní krajiny. Na svých procházkách jsem si všimla specifických drobných kamínků, který vyvrhují vlnky Ohře na své přírodní pláže. Je to prastarý mořský prach (prachovce, slínovce apod.) zformovaný do měkoučkých plochých kamenů. Nadchly mě natolik, že jsem se rozhodla přijít na způsob, jak z nich vytvořit netradiční přírodní bytový šperk, který umožní přenést alespoň část té půvabné říční atmosféry do interiéru. Začala jsem s vytvářením „létajících kamenů“- drobných závěsných dekorací, kde jsem zkombinovala ohárky s ušlechtilými minerály a broušeným sklem či zvonkohrou. Vznikly tak oblíbené lokální „eiwanské“ dárkové předměty.
První sochy. Genius loci, tajemství, prameny a geologie
V našem bezprostředním okolí se nachází mnoho prastarých hradišť, božišť a pohřebišť. A to zřejmě dokládá jedno – už od pravěku si lidé všímali, že zdejší krajina v sobě skrývá kromě množství životadárné vody a úrodné půdy i něco specifického. Nevím co to je, ale je to inspirativní… Není to sladké, ale je to dramatické a silné. Možná to je síla z geologických zlomů, blízkost starých sopek či podzemní jezera, která dodávají jakýsi tajemný šmrnc jinak na první pohled běžné krajině plné velkých lánů polí. Tak či tak duch tohoto místa podnítil to, že jedné krásné noci z mé přeplněné nádoby fantazie začaly nezadržitelně prýštit proudy inspirace, tak jako prýští prameny v rokli dole ve vsi, když se po okraj nasytí podzemní kapsy. Musela jsem začít vytvářet sochy. Vznikaly mi bytosti, které jako by přicházely zářivými branami z hlubin země nebo dokonce z jiných světů. A přicházejí stále, možná „jen“ z hlubin vlastní psýché, ale podstatné není to odkud, ale to, že s sebou přináší inspiraci a krásu.
Jarmarky. Výstavy a stánkaření
Jak nám pod rukama postupně vznikalo větší množství výtvorů a všichni naši přátelé už od nás nějaký ten kamenný dárek měli, přišel nápad, že se o naší tvorbu podělíme v rámci jarmarků a výstav. Tak jsme ztloukli první dřevěný stánek a vyrazili mezi lidi. Pár let jsme se účastnili různých festivalů, jarmarků i prodejních výstav. Některých duchaplných a jiných zcela duchaprázdných. Seznámili jsme se s množstvím milých a zajímavých lidí a dostávali velké povzbuzení k další tvorbě. Všiml si nás i „region“ a Destinační agentura Dolní Poohří nám na výrobky udělila certifikát. Tak už jsme měli i „štempl“. Ale co to? Postupně se začal měnit charakter naší tvorby a vznikla otázka – patří ještě na jarmareční stánek vedle klobás a balónků? Otázka zůstala bez odpovědi, protože začalo covidové období a vyřešilo to samo...
Otevíráme ateliér veřejnosti. Spolupráce s obchody a workshopy pro veřejnost
V covidové době, kdy se nikam jezdit nemohlo, jsme více „aktivovali“ svůj e-shop a uzrál nápad, že nejlepší bude vytvořit svobodné setkávací a inspirativní místečko přímo u nás doma. Začali jsme tedy zvelebovat prostory ateliéru tak, aby to pro návštěvníky byl milý a útulný prostor i jakási nonstop interaktivní galerie. Když už jsme mohli, pokračovali jsme také v pořádání tvůrčích workshopů pro veřejnost, (první „dílničky“ jsme uskutečnili již v roce 2018). Lidé si k nám jezdí aktivně odpočinout a pohrát s materiály, se kterými jinak příliš nemají šanci dostat se do styku. Často také pracujeme s dětmi. Postupně jsme také navazovali spolupráci s několika obchůdky, které měly zájem nabízet naši tvorbu a také s řadou zahradních architektů i jim podobných nadšenců. V roce 2021 jsem také měla první větší samostatnou výstavu v galerii U Kostela na bílinském náměstí.
A jak je to teď?
V uplynulém roce došlo k několika větším změnám, které přinesla řeka života. Dokončili jsme rekonstrukci půdních prostor ateliéru a byla tak naplněna vize „setkávacího místa“. Netrvalo dlouho a už k nám pravidelně jezdí nesmírně milé skupinky lidí. Další změnou bylo to, že se Miloš rozhodl ukončit ze zdravotních i „kapacitních“ důvodů svou aktivní činnost v ateliéru a nadále se věnovat jen hudbě (viz kapela Mea). Kamenné krásky (mýdlenky, misky, kamenná napajedla) už jsou tak bohužel minulostí. Já se nyní soustředím více na tvorbu soch a pořádání výtvarných workshopů. Drobné bytové šperky z kamínků dále nabízím pouze při osobní návštěvě. Věřím, že tato změna mi přinese více času pro nové umělecké projekty, které se už delší dobu chtějí dostat na světlo.
Těším se na Vaši návštěvu, společné tvoření a sdílení krásy. Alena W. Hrubá, březen 2024
EIWAN ATELIER
Stones with Soul from Bohemia...
Artistic, decorative products as well as products of daily use out of local natural materials, especially stone. Sandstone bird waterers and bird baths, bowls, candleholders, opuka-stone soap holders and more. Hanging home and garden jewels from river stone - symbolic compositions, wind chimes, Feng Shui sun catchers, stone sculptures and nature plastics.
We are a small family business - we decided to devote ourselves to romantic creative work with natural materials that surround us. We live and work in a village (original name Eiwan) with prospect of Czech central mountains located in an area known as the Czech garden.
After we run away from a city we got enchanted by local landscape. Ancient Celtic and Slavic places, beauty of the gifts of the earth and genius loci of Ohře river have urged us to work.
Material we initially used was literally stone of our home which caught our eye when we were reconstructing our house. Opuka-stone is sea sediment, soft and easy to form, which has locally been used as building material since romanesque style. Our village lies on a bed of opuka-stone, which you can see literally everywhere. We started to experiment with it and found out that when polished it is beautiful and unique, so in fact we started creating art out of building waste.
After some time we got attracted by Ohře river stones with wonderful texture as well as the story behind them. They were the initial material for hanging decorations joining elements and full of light. Today we also work with quality sandstone from a nearby small quarry. We transform it into charming bird baths or sculptures. We really enjoy experimenting with materials, which is actually obvious when it comes to our distinctive figural sculptures.
We are not masons, both of us are originally teachers. Regarding the traditional craft we are self-learners we rather touch it in playful and let´s say postmodern way.
Lately we´ve naturally extended our activities to creative and almost art therapeutic workshops for kids and general public. And this is the range of what we do. We believe that nowadays it is more than necessary to explore new paths how to reinvent a relationship and love to genuine material, landscape, nature and the place where you put down roots. To be searching and finding ways how to worship the beauty of the earth.
- The atelier was set up in 2015.
- Since 2015 we´ve been taking part in craft fairs and exhibitions all over the Czech Republic.
- In 2016 we were awarded certificate Poohří - regional product.
- We run our own e-shop, our products can be bought even personally in our atelier.
- Since 2018 we´ve been running workshops for public.
Contacts: eiwan@email.cz