O nás.../ About us...

Jsme manželé, kteří se rozhodli věnovat se ve svém životě tvůrčí práci.. Svůj domov jsme proměnili v ateliér a tvoříme pro Vás z krajiny duše inspirováni okolní přírodou a materiály, které nabízí. Alena a Miloš Hrubých

Domluvte si návštěvu, přijeďte se k nám podívat a spojte to třeba s výletem... Tipy najdete zde.

Chcete si k nám sami, s vaší rodinou či kamarády přijet (aktivně) odpočinout? Nabízíme tvůrčí workshopy v rodinném prostředí našeho ateliéru. Koukněte sem.

AKTUÁLNĚ: V současné době je naplno aktivní jen ženská půlka ateliéru, Miloš své aktivity na nějakou dobu odklonil jiným směrem, tvoří pouze na zakázku. Omluvte tedy prosím horší dostupnost některých našich výrobků.

Eiwan

Eiwan je starý název pro vesnici, do níž jsme z města s manželem před pár lety utekli (z Mostu, Pardubic , Ústí nad Labem…).  Evaň stojí na náhorní plošině, ze které přehlédnete monumentální krajinu Milešovského i Lounského Středohoří, kouzelné Křesínské kopce, výrazný vrch Klapý s hradem Házmburk ale i rovinku s Řípem. Pár kilometrů pod Evaní leží na řece Ohři městečko Libochovice. (Evaň a okolí na fotografiích).

Možná to byla právě ta kulturní krajina s dávným osídlením a zvláštní atmosféra tohoto místa, co nás prvně inspirovalo k práci. Evaň je postavená na opuce a z opuky – z usazeného nazlátlého měkkého kamene, který předkové získávali z lomů v bezprostřední blízkosti vsi. První naše výrobky byly doslova z „kamene našeho domova“. Od rokle, do které obec na jedné straně spadá, se od pramenem sycené nádrže otevírá romantický pohled na „Evaňskou Provence“- domy nalepené na prudkém skalnatém svahu. Pokud je vysoká hladina spodních vod, začínají ze svahů z podzemních kapes prýštit prameny.

Nejkrásnější místa v okolí jsem objevovala u řeky Ohře, která silně tvaruje charakter místní krajiny. Ohře je v tomto místě fascinující klidnou a tichou silou. Měkký materiál, který vyvrhuje na svých přírodních plážích mě natolik nadchnul, že jsem se rozhodla přijít na způsob, jak netradičně využít tohoto bohatství a přenést alespoň část té půvabné „říční“ atmosféry k sobě domů. Přijít na způsob, jak prodloužit ty chvíle, kdy berete do ruky drobné kamínky a obdivujete se tvarům, barvám a vůním.

Vzděláním jsem výtvarná pedagožka, manželovo původní určení také směřovalo do školství, ale jeho „tvůrčí pnutí“, které ho životem stejně jako mě věrně provází, muselo najít dříve či později nějaké uplatnění.

Pokud se schopnost realizovat a touha tvořit setká s krásným kamenem v nevšední krajině, je na světě malá rodinná firma…

Více informací o materiálech, se kterými pracujeme a konkrétních postupech práce naleznete v článku vznikajícím blogu

DSC_0549

 

EIWAN ATELIER

Stones with Soul from Bohemia...

Artistic, decorative products as well as products of daily use out of local natural materials, especially stone. Sandstone bird waterers and bird baths, bowls, candleholders, opuka-stone soap holders and more. Hanging home and garden jewels from river stone - symbolic compositions, wind chimes, Feng Shui sun catchers, stone sculptures and nature plastics.

We are a small family business - we decided to devote ourselves to romantic creative work with natural materials that surround us. We live and work in a village (original name Eiwan) with prospect of Czech central mountains located in an area known as the Czech garden.

After we run away from a city we got enchanted by local landscape. Ancient Celtic and Slavic places, beauty of the gifts of the earth and genius loci of Ohře river have urged us to work.

Material we initially used was literally stone of our home which caught our eye when we were reconstructing our house. Opuka-stone is sea sediment, soft and easy to form, which has locally been used as building material since romanesque style. Our village lies on a bed of opuka-stone, which you can see literally everywhere. We started to experiment with it and found out that when polished it is beautiful and unique, so in fact we started creating art out of building waste.

After some time we got attracted by Ohře river stones with wonderful texture as well as the story behind them. They were the initial material for hanging decorations joining elements and full of light. Today we also work with quality sandstone from a nearby small quarry. We transform it into charming bird baths or sculptures. We really enjoy experimenting with materials, which is actually obvious when it comes to our distinctive figural sculptures.

We are not masons, both of us are originally teachers. Regarding the traditional craft we are self-learners we rather touch it in playful and let´s say postmodern way.

Lately we´ve naturally extended our activities to creative and almost art therapeutic workshops for kids and general public. And this is the range of what we do. We believe that nowadays it is more than necessary to explore new paths how to reinvent a relationship and love to genuine material, landscape, nature and the place where you put down roots. To be searching and finding ways how to worship the beauty of the earth.

  • The atelier was set up in 2014.
  • Since 2015 we´ve been taking part in craft fairs and exhibitions all over the Czech Republic.
  • In 2016 we were awarded certificate Poohří - regional product.
  • We run our own e-shop, our products can be bought even personally in our atelier.
  • Since 2018 we´ve been running workshops for public.

Contacts: eiwan@email.cz