Zpět do obchodu

Registrace

O nás ...

O nás...

DSC_0549Eiwan je starý název pro vesnici, do níž jsme z města s manželem před pár lety utekli (z Mostu, Pardubic , Ústí nad Labem…).  Evaň stojí na náhorní plošině, ze které přehlédnete monumentální krajinu Milešovského i Lounského Středohoří, kouzelné Křesínské kopce, výrazný vrch Klapý s hradem Házmburk ale i rovinku s Řípem. Pár kilometrů pod Evaní leží na řece Ohři městečko Libochovice.

Možná to byla právě ta kulturní krajina s dávným osídlením nebo naše malá obec, která nás inspirovala k práci, s níž jsme začali. Evaň je postavená na opuce a z opuky – z usazeného nazlátlého měkkého kamene, který předkové získávali z lomů v bezprostřední blízkosti vsi. Naleznete zde ještě plno stavení a velkých stodol, které se pyšní velkými plochami odhalených opukových stěn. Od rokle, do které obec na jedné straně spadá, se od pramenem sycené nádrže otevírá romantický pohled na „Evaňskou Provence“- domy nalepené na prudkém skalnatém svahu. Pokud je vysoká hladina spodních vod, začínají ze svahů z podzemních kapes prýštit prameny.

I náš dům je z opuky, naše první výrobky byly doslova z „kamene našeho domova“. Opuka vás nenechá chladnými  -  je romantická, tvárná, se zajímavou kresbou a zbytky dávných zkamenělých organismů. Jednoduše nám učarovala…

Nejkrásnější místa v okolí jsem objevovala u řeky Ohře, která silně tvaruje charakter místní krajiny. Ohře je v tomto místě fascinující klidnou a tichou silou. Měkký materiál, který vyvrhuje na svých přírodních plážích mě natolik nadchnul, že jsem se rozhodla přijít na způsob, jak netradičně využít tohoto bohatství a přenést alespoň část té půvabné „říční“ atmosféry k sobě domů. Přijít na způsob, jak prodloužit ty chvíle, kdy berete do ruky drobné kamínky a obdivujete se tvarům, barvám a vůním.

Vzděláním jsem výtvarná pedagožka, manželovo původní určení také směřovalo do školství, ale jeho „tvůrčí pnutí“, které ho životem stejně jako mě věrně provází, muselo najít dříve či později nějaké uplatnění.

Pokud se schopnost realizovat a touha tvořit setká s krásným kamenem v nevšední krajině, je na světě malá rodinná firma…

Více informací o materiálech, se kterými pracujeme a konkrétních postupech práce naleznete v článku O našich kamenech

IMG_1076

1 položek celkem
Zpět do obchodu