Řeka Ohře a její poklady

Řeku Ohři vídám v jejím dolním toku, kde po levé straně míjí vzdálené České Středohoří a protéká jedním z nejúrodnějších území Čech, od Žatce přes Louny až do Litoměřic. Je zde ve svých meandrech klidná, tichá, místy stále ještě lemována zachovalými tajemnými lužními lesy.

Název Ohře pochází z keltského pojmenování Agara, což značí lososí řeka… Také pomístní názvy Ohře právě z Lounska a Litoměřicka Ohara či Ohárka připomínají keltskou minulost tohoto krásného toku. Pro území severozápadních Čech měla Ohře vždy mimořádný význam. Vytváří v jeho protáhlém tvaru přirozenou podélnou osu, která od sebe odděluje i geologicky odlišné útvary. Část českého povodí patřila od dávné minulosti k nejhustěji obydleným územím našeho státu.

Místa, která se stanou Vaší součástí

Právě v blízkosti naší vesničky a nedaleko řeky je nespočet míst a památek vážící se ke vzdálené historii. Je to kraj menhirů, keltských hradišť a pohřebišť, gotických kostelů a hradů. Všechna ta místa doporučuji „prochodit“ a zažít, nepřinesou vám pompézní „instantní zážitek“, jak je dnes zvykem, ale pokud budete vnímaví, stanou se vaší součástí.

Často se pohybuji u Ohře v místech, kde leží Budyně, Libochovice, Křesín, Dubany či Koštice. Před miliony let se i zde rozprostíralo mělké moře, na jehož dně se usazovaly vrstvy vápenců a slínovců. Právě ve vápencích lze dnes nalézt jak drobné fosilie tak i obrovské schránky vymřelých amonitů. Kameny, které sbírám a používám, nelze původem přesně zařadit, ale řekněme, že jde obecně o slínovce, jílovce a opuky.

Co dokáží  "naše" Ohárky?

Proč se trápit názvoslovím. Hraji si se sympatickým kouskem usazené horniny, která mívá nádhernou kresbu, dokáže kreslit (křída…), umí zpívat (opravdu – pokud ji namočíte, píská a syčí), jde o kamínek, který můžete zlomit v dlani, téměř nic neváží a dokáže mít tolik odstínů v jedné barevné škále, kolik si jen umíte i neumíte  představit.  A je z řeky, voní a nese její sílu. Nakonec to nejlepší - UMÍ LÉTAT!

c

DSC_0104

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení