Vítejte u nás! Omluvte omezenou dostupnost některých výrobků. Už se zase intenzivně tvoří a po vánočním průvanu se zase brzy zaplníme! :)

Jak se rodí kamenné závěsy ...

O nápadu

Základ odpovědi je moje láska ke kamenům všeho druhu. Objev typického druhu Ohárků, které jsem začala nacházet u řeky Ohře na svých procházkách, ve mně vyvolal neuvěřitelnou vlnu radosti!  Měkký, tvárný, nekřiklavě svůdný a tlumeně barevný materiál, který potřebuji shromažďovat, dotýkat se ho… Bylo třeba vymyslet záminku, jak s těmito kamínky trávit více času…

Znáte to, mnoho žen si shromažďuje ve svých pokojích kila posbíraných kamenných pokladů ze svých výletů a dovolených. Problémem se brzy stává to, že již dojdou dekorativní misky, ve kterých kamínky vystavujeme a postupně kámen (povětšinou i mušle) začínáme postrkávat po skříních... Je to škoda, přestávají pak dělat radost.

Nápad umožnit kamenům se vznášet a nechat je na sebe neustále působit přišel za jednoho ze silných únorových úplňků. Cesta ke kamenným závěsům trvala ještě několik měsíců, bylo potřeba vyřešit mnoho technických problémů, ale nevzdala jsem to, protože moje nadšení v práci s tímto materiálem nijak neustávalo.

„A jak že ty kameny vrtáte?“

Samozřejmě mnoho lidí zajímá, jakým způsobem vrtám kámen. Zklamu vás, žádná záludnost... Používám menší speciální vrtačku a vrtáky velikostí pod milimetr, trpělivost a správný materiál. Ten můj je měkký – slínovce jsou vlastně prach, nemusím tak vrtat pod vodou.  Slínovce a opuky jsou však zrádné v tom, že mají pokaždé poněkud jiné složení. Zkamenělé částice, tvrdá jádra, shluky železa – to vše láme vrtáky. Má cesta samouka šla klasickým směrem, totiž pokus- omyl. Po roce práce můžu říct, že už mi vrtání začíná jít a vyrobím víc výrobků než zlomených vrtáků. Pokud chcete vzrušujícího koníčka, jděte do toho! Varuji vás před finanční nákladností, spoustou prachu a špíny, ale slíbit vám mohu nespočet úžasných zážitků.

Od řeky k vám domů

Sběr kamenů je samozřejmě jednou z nejkrásnějších fází mého tvoření. Pro sběr vybírám čistá místa s nádhernou energií. Řeka Ohře zde neustále vyplavuje materiál, který ukrajuje z blízkých i vzdálených hornin. Nese její sílu, voní a když ho znovu namočíte, tak zpívá…

Slínovce jsou na Libochovicku běžným kamínkem, nevšedním se stávají po zařazení do určitého rámce. Jak tedy postupuji?

Sesbírané kameny vytřídím a opláchnu. Pak začíná fáze sestavování kompozic. Kameny jsou živé - některé prostě nemůžete zařadit vedle jiných – řeknou to. Jiné se podpoří a vznikne soubor, který komunikuje tak jak má. Tato fáze zabírá mnoho času a jsou dny, kdy to prostě nejde.

Po sestavení kameny navrtám a nejčastěji k nim přidám další již hotový vrtaný materiál ve formě křišťálu či jiných ušlechtilých minerálů a korálků apod. Pak nastává drobná a časově poměrně náročná práce s navlékáním a vyhotovováním samotného celku, což je pro mě zasloužená „třešnička na dortu“. Hotové výrobky nakonec na čas obsadí naše jižní okna, aby ještě chvíli mohly být se mnou… Nelehce se s nimi loučím…

Na e-shopu naleznete světlohry, zvonkohry a závěsy s křišťálem. Doporučuji Vám přijet si je prohlédnout osobně. Vytváříme pro Vás rubriku s články o místech, které v našem okolí můžete navštívit, je jich tu bezpočet… Přijeďte nás navštívit a spojte to s výletem!